a máme tady nový článek Jirky Růžka který měl jako jeden z prvních v ČR možnost vyzkoušet novou X100T
TŘI A PŮL DNE S X100T
Můj plán byl jasný – pozvolna zkoumat nový X100T, porovnávat jej s předchůdci a formou deníku zapsat denně nové postřehy. Ke všemu pořídit dokumentační fotografie a video. Jenže plány jsou jedna věc a zásah vyšší moci je věc druhá. V tomto případě byly zásahy hned dva. Z původních deseti dnů na testování zbyly necelé čtyři dny, pak musel X100T putovat do Polska na tiskovku. A když jsem se vrátil domů z Fujifilmu, kde jsem jej v pořádku předal, zjistil jsem, že mi chybí jedna SD karta, na které byly nějaké fotky, ale hlavně spousta videa. Pro samotný společný test X100, X100S a X100T mi nakonec zbylo 20 hodin včetně spánku.
Uvědomuji si, že testovaný kus s číslem 119 se může lišit od finálního produktu, proto nedělám soudy a mé závěry se týkají pouze tohoto kusu.
Nebudu to protahovat, jdeme na popis a srovnání s předchůdci. Zaměřím se hlavně na srovnání s X100S, protože to v těchto dnech nejvíce zajímá každého, kdo přemýšlí o update nebo se chystá koupit svůj první X100? fotoaparát. Stařičký X100 jsem do srovnání přidal hlavně proto, že tento veterán odstartoval celou úspěšnou řadu X a pro některé fotografy je dodnes králem. Tak uvidíme…
DESIGN, DISPLEJ, TLAČÍTKA
Zepředu jsou všechny tři téměř stejné, změny jsou v zadní části a je jich celá řada. Nový, velký displej má úhlopříčku 3 palce (2.8 u předchozích modelů) a rozlišení 1040 tisíc bodů – více než dvojnásobek proti 460 tisícům u obou předchůdců. Rozdíl je znatelný a velmi příjemný. Displej není otočný/výklopný ani dotykový. Ale kdyby byl, někdo by ho miloval a jiný nesnášel. Řešením by možná bylo nabídnout oba modely a podle čísel z prodeje se v budoucnosti zaměřit na oba nebo na výrazně úspěšnější model.
Největší změnou v zadní části jsou tlačítka. Příznivce zadního otočného ovladače teď asi zarmoutím, Fujifilm od něj u modelu X100T ustoupil a na jeho místě teď najdete čtyři tlačítka umístěná do kruhu přesně tak, jak to mají modely X-E, X-Pro nebo X-T. Na svém místě zůstal horní horizontální kruhový ovladač. Uspořádání ostatních tlačítek v zadní části ve mně vzbudilo mírné rozpaky. Je chvályhodné, že společnost Fujifilm naslouchá přáním a nářkům svých uživatelů, ale v tomto případě bych řekl, že až příliš. V Japonsku by se měli konečně rozhodnout, jak tlačítka nejlépe rozházet a nechat to tak. Každý model má totiž tlačítka úplně jinak a když si někdo pořídí dva různé fotoaparáty, musí si i zvyknout na dva odlišné způsoby ovládání.
Za zcela nelogické považuji přesunutí tlačítka „play“ na druhé místo. View Mode je pro mne nedůležitý ovladač a naprosto mi vyhovuje v horní části nad displejem (u X-E1), logičtější mi přijde i jeho čtvrté (poslední pořadí) u X100 a X100S. Chybí mi i tlačítko pro rychlé zapnutí/vypnutí ND filtru, které bylo vpravo dole na prvním modelu X100, u X100S je tam Q (rychlé nastavení) a na X100T zde najdete jen prázdné místo, přičemž Q bylo přesunuto nahoru nad křížový ovladač, kde mi naopak nevadí. Chápu, že asi většina nefotografů nevěděla, co ND filtr je a tlačítko jim nadělalo více škody než užitku, ale brouzdat kvůli němu v menu je podobné, jako vytáhnout fyzicky ND filtr z tašky, našroubovat ho a pak zase odšroubovat a uklidit. K ostatním tlačítkům nemám výhrady.
V levé spodní části, tam, kde se u X100 a X100S přepínal mód zobrazení, je nově Wi-Fitlačítko. Příjemné.
Velmi mě potěšilo, že X100T má 7 nastavitelných tlačítek. Takže i ten ND filtr si můžete dát na libovolné místo.
Otočný ovladač pro korekci expozice teď nabízí ± 3 EV (dříve 2 EV).
Clonový kroužek je také vylepšen, hodnoty clony lze nastavovat po 1/3 clony.
HLEDÁČEK
Asi bych měl napsat hledáčky, protože modely řady X100? a model X-Pro1 disponují úžasným hybridním hledáčkem, který umožňuje volbu mezi elektronickým (EVF) a optickým (OVF). Model X100T rozšiřuje hybridní hledáček o další termín – ERF (electronic rangefinder), dostanu se k němu později.
Elektronický hledáček (EVF) má sice stejné parametry jako X100S, ale je výrazně rychlejší a pocitově lepší. V praxi to znamenalo to, že když jsem se díval na nepříliš kontrastní scénu, třeba pokoj v denním světle, stalo se mi, že jsem nevěděl, jestli se dívám průhledovým optickým nebo na malinký elektronický displej. Kvalita je opravdu výborná.
Optický hledáček (OVF) byl také vylepšen, stále ještě nepokrývá 100 % záběru, toto číslo se zvýšilo z 90 na 92 %. Proti starším modelům umí v reálném čase upravit (posunout) bílý rámeček záběru podle toho, jestli fotíte blízký nebo vzdálený předmět.
Elektronický dálkoměr (ERF) je asi nejvýraznější novinkou hybridního hledáčku – i když když fotíte přes OVF, můžete si v pravém dolním rohu elektronicky zobrazit zvětšený detail místa, na které ostříte. Kromě ostření tak máte okamžitě pod kontrolou i správnou expozici. Úžasná věc.
ELEKTRONICKÁ ZÁVĚRKA
Jak asi víte, všechny předchozí modely řady X nabízejí jako nejkratší čas závěrky 1/4000 sekundy. To je sice hezký čas na zmrazení téměř libovolného pohybu, ale nestačí na světlo. Objektiv řady X100? má světelnost 2.0 a výměnné objektivy pro ostatní X fotoaparáty disponují hodnotami až 1.4 nebo dokonce 1.2. Pak stačí denní světlo na ulici a při kombinaci ISO 200, clona 1.2 a čas 1/4000 s vám pořád na snímač dopadá příliš světla a fotky jsou přeexponované. Potom nezbývá než zavřít clonu a rozloučit se s malou hloubkou ostrosti.
X100T tento problém vyřešil elektronickou závěrkou s nejkratším časem 1/32000 s. Není však možné (alespoň u mnou testovaného kusu) s ní pracovat manuálně, fungovala mi pouze v automatickém režimu. Vlastně ze začátku nefungovala vůbec, takže jsem si napsal do Tokya o pomoc a druhý den jsem dostal upgrade firmware, po něm vše naběhlo a mohl jsem si užívat krátkých časů.
Jedna věc se mi nelíbila a potěšilo by mne, kdyby ji finální produkt řešil jinak – když si v menu zvolíte elektronickou nebo mechanickou + elektronickou závěrku, automaticky se vypne možnost použít interní blesk a ISO vyšší než 6400. Je to sice logické, ale já bych to stavěl obráceně – když zvýšíte ISO nad 6400 nebo zapnete blesk, elektronická závěrka by se měla automaticky deaktivovat a aktivovat zase při přechodu do „normálního“ režimu. Takhle musíte kvůli blesku nebo vyššímu ISO do menu a přepnout typ závěrky.
OSTŘENÍ
Celkově bych ostření přirovnal k modelům X-E2 a X-T1 (ale neměl jsem je společně na testování, takže to berte s rezervou).
X100T teď umí rozpoznávat obličeje – to je fajn funkce na party a rodinku na horách, já jsem ji hned vypnul. Rád si vybírám, na který obličej ostřím.
Asistent manuálního ostření nabízí několikabarevný „focus peaking„, což je rozzáření nebo vykonturování zaostřených částí záběru, a „rozdělený obraz„, jak jej známe ze starých fotoaparátů – vertikální linky obrazu se rozhodí a sejdou se, když je na objekt správně zaostřeno. To vše se ještě děje při zvětšení, takže manuální ostření je opravdu pohodlné a přesné.
Rychlost ostření bych subjektivně také přirovnal k X-E2 a X-T1. V dobrých světelných podmínkách ostřily všechny testované fotoaparáty podobně a dostatečně rychle (ano, včetně proslulého lenocha X100), po přechodu do horších podmínek bylo jasně znát, že ostření X100T je asi dvojnásobně rychlé proti X100S.
Já vím, jsou to pocity, ne přesné údaje, ale v praxi to o přesných číslech moc není, spíš jde o pocit použitelnosti, dostatečnosti a komfortu. Navíc díky výrazně zkrácené době na testování jsem na samotný test ostření měl jen pár minut. Pocitově ale rozhodně byl rychlejší.
CLASSIC CHROME
Na novou simulaci filmu, kterou Fujifilm nazval Classic Chrome a která do Fujifilm fotoaparátů přináší Kodachrome od Kodaku (ale nikomu to neříkejte, je to veřejné tajemství), jsem se těšil snad ze všeho nejvíc.
Jak ho popsat … teplý tón, lehce desaturovaný, žlutá jde příjemně do hněda nebo béžova, hnědá nejde do červena … zkrátka fantasticky příjemné pokoukání. Doufám, že tuhle libůstku přinese nový firmware i do mojí X-E1. Kromě srovnávacích testů jsem celou dobu nefotil v jiném režimu. Nádhera!
Teď vám možná došlo, proč popisuji fotky a proč tu vlastně doteď žádná nebyla. Je to jednoduché, X100T mi byl zapůjčen s jedním malým, ale zásadním omezením a tím byl
ZÁKAZ PUBLIKOVAT FOTOGRAFIE
Nemilé, ale je to tak. Zbytečné, protože to fotí skvěle, žádná ostuda nehrozí, ale musím dodržovat domluvená pravidla. Nic, jdeme dál …
VYSOKÉ ISO – ŠUM
Původně jsem chtěl použít název Kvalita fotek, ale ta se nezměnila, je stejně dobrá jako u X100S a ostatních fotoaparátů s X-Trans snímačem. Nezměnilo se rozlišení, i X100T nabízí dostatečných 16 megapixelů (zklamání pro ty, kdo čekali alespoň 24, mně to stačí). Došlo ale k posunu horní hranice ISO až na hodnotu 51200 (stejně jako u X-T1). Spolu s tím se posunula i hranice šumu, na nejvyšší hodnotu jsou fotky samozřejmě nepoužitelné (jako u všech fotoaparátů bez ohledu na značku a cenu). Netroufnu si tvrdit, jak vysoké ISO je ještě použitelné, protože to záleží i světelných podmínkách, na tom, co chcete s fotkou dělat atd. Omezím se na sdělení, že nárůst kvality tu je, minimálně o jeden krok, zbytek ale nechám na vás.
VIDEO
Omezím se na výpis parametrů, nebyl čas testovat. Proti X100S (1080p@ 60/30 fps) nahrává X100T v režimech 1080p@/720p@ 60/50/30/25 fps. Vestavěný mikrofon je stereo (mono u starších modelů). Během natáčení videa zůstává fotoaparát pod vaší kontrolou, takže konečně je možno třeba zaclonit, počítejte ale s tím, že clona je skoková a na videu je to vidět.
(R)EVOLUCE?
Rozhodně evoluce, ale pořádná. Jistě, mohli jsme chtít větší hledáček, větší rozlišení, full frame, výklopný displej a hodinky s vodotryskem jako dárek zdarma. Ale podívejte se, kolik jsem toho popsal a to jsem ani zdaleka nepopisoval vše, soustředil jsem se většinou jen na vylepšení.
Kdybych vlastnil výborný X100S, asi bych nebláznil s jeho prodejem a přechodem na X100T (ale vím, že spousta lidí přesně tohle udělá). Pokud bych se ale rozhodoval o koupi nového X100? fotoaparátu a chtěl to nejlepší, volba písmene T na konci by byla jasná, až na pár zmíněných subjektivních výtek je to po všech stránkách výborný fotoaparát a vůbec se mi s ním nechtělo loučit.
A CO TEN X100?
Z porovnávání se trochu vytratil, protože tady moc není co srovnávat, X100 je úplně jiný fotoaparát. Je to legenda, díky níž máme celou řadu X, ale dnes už s touto řadou nemá kromě názvu a designu příliš společného. Funguje na jiném snímači s 12 megapixely, proti novým modelům nabízí minimální komfort (spíš maximální nekomfort), je známý pro svou pomalost (i když to se po upgradech firmware velmi zlepšilo) a lezou z něj úplně jiné fotky.
Jenže za „úplně jiné fotky“ bych asi měl napsat vykřičník, protože přes všechny jeho nedostatky je to právě charakter fotek, pro který je pořád pro řadu fotografů nepřekonatelným vrcholem. Možná by vůbec nebylo od věci doplnit do nových X fotoaparátů simulaci starého dobrého X100. Jestli to ty nové zvládnou …
Já se budu zatím těšit na Classic Chrome.
AKTUALIZACE 23.10.2014
Už se objevují ceny a předobjednávky na X100T, např. na FUJIFOTO se zárukou nejnižší ceny, MEGAPIXEL zatím cenu neuvádí.
11 - 11Shares
74
Přidejte odpověď